Nová herňa spríjemní deťom náročné dni na onkológii

Deti, ktoré sa liečia na rakovinu, už môžu tráviť čas vo vynovenej modernej a veselej herni. Symbolicky ju otvorili 15. 2. 2018 na bratislavskej Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO). Je to priestor, kde doteraz menší i väčší pacienti trávili čas, ak nemuseli byť pripútaní na nemocničné lôžko. Nový priestor je nielen moderný a pekný, ale aj praktický pre rôzne aktivity a čo je najpodstatnejšie, je pre pacientov pohodlný a bezpečný z hľadiska hygieny.

Za projektom novej herne pre detských onkologických pacientov stojí nezisková organizácia Deťom s rakovinou spoluKlinikou detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. „Po jedinečnom projekte Dennej kliniky, ktorá s veľmi pozitívnym ohlasom funguje od mája minulého roku, je táto herňa ďalším spoločným úspechom a krokom k zlepšovaniu prostredia pre našich pacientov a ich rodičov,“ hovorí prednostka KDHaO a predsedníčka Správnej rady Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová.

Dizajn herne a jej kompletné vybavenie sú dielom architektov Romana Halmiho a Martiny Müllerovej, ktorí zrealizovali aj vlaňajší projekt Dennej kliniky. „Miestnosť, ktorá je súčasťou lôžkovej časti KDHaO, je plne využiteľná pre rôzne aktivity, najmä art-terapiu, muzikoterapiu, ale tiež fyzioterapiu. Pacienti musia pre nežiaduce účinky liečby denne cvičiť s odborníkmi, na čo bude slúžiť aj nová herňa,“ povedala riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová. Podľa jej slov sa vytvorilo aj viac priestoru na sedenie. Detskí pacienti môžu využívať miestnosť tiež po svojom, napríklad na spoločné pozeranie filmov alebo hranie spoločenských hier.

Na vynovenie miestnosti sa použilo 67-tisíc eur. Z toho čiastka 12 177 eur pochádza z kampane, ktorú zorganizovala spoločnosť Volkswagen Slovakia spolu so známym youtuberom Gogom a s organizáciou Deťom s rakovinou n.o. Súčasťou kampane bola súťaž o Volkswagen up!, vyrobený v bratislavskom závode špeciálne pre Goga. Verejnosť posielala finančné príspevky na dobrú vec a zároveň súťažila o auto. Ďalšou čiastkou vo výške 7-tisíc eur prispela na projekt novej herne spoločnosť SwissRe a pomohli aj formou dobrovoľníctva priamo pri prestavbe. Viac ako 47-tisíc eur vynaložila nezisková organizácia Deťom s rakovinou z vlastných zdrojov.

Tento rok chce nezisková organizácia spolu s KDHaO a s NÚDCH začať ďalšiu rozsiahlu rekonštrukciu lôžkovej časti tzv. oddelenia malých detí. A chystá viacero ďalších aktivít.