Zdravotne znevýhodnení ľudia v Čadci pomáhajú Deťom s rakovinou

Kedysi mali niekoľko prevádzok, kde zamestnávali viac ako 600 ľudí. Dnes sa z nich zachovala už iba jedna, ktorej súčasťou sú i  chránené pracoviská. Zdravotne znevýhodnení ľudia v nich vyrábajú tradičné ručne maľované vianočné ozdoby, o ktorých snívate ešte týždeň po návšteve. Okrasa Čadca pôsobí v regióne, ktorý nepatrí medzi najbohatšie a aj napriek ťažkým časom, ktoré žijeme, pomáha tým najzraniteľnejším – Deťom s rakovinou


Pracovné miesta pre Kysučanky 

Vznik Okrasy bol reakciou na potrebu rozšírenia pracovných miest pre ženy na Kysuciach, ktorých bol v roku 1954 nedostatok. Okrasa vtedy sídlila v centre mesta a až o 10 rokov neskôr sa presťahovala do závodov, v ktorých pôsobí dodnes. 

Ozdoby vyrábali na Makove i v Čadci a výrobňa plastových girlánd sídlila na Rakove. V Turzovke prebiehala drevovýroba, v Klokočove textilná výroba a ďalší závod mali aj v Žiline. Všetky spadali pod jedno výrobné družstvo. „Zamestnávali sme tam približne 600 ľudí. Bolo to obrovské, no objednávky sa rokmi zmenšovali a závody upadali, až sa zachoval tento jeden v Čadci, kde vyrábame len vianočné ozdoby. Ostatné prevádzky odpredali,“ vysvetľuje predsedníčka predstavenstva Eliška Šipulová.

Podniková predajňa Okrasy je plná farebných vianočných ozdôb.

Dôležitá je kreativita, nie hendikep 

Na začiatku sa volali Výrobné družstvo invalidov, no zmenou legislatívy o tento prívlastok prišli. Nastalo prehodnocovanie zamestnancov na základe lekárskych posudkov, z ktorých vyplynulo, že spadajú pod chránené pracoviská. Dnes zamestnávajú 15% zdravotne znevýhodnených ľudí, a preto sú chránenou dielňou. „Hendikep v tejto práci nie je obmedzením. Ak má človek cit, vlohy pre tvorbu a je kreatívny, neexistuje dôvod, prečo by nemohol byť dizajnérom vianočných ozdôb,“ dodáva pani Šipulová.

Pri výrobe vianočných ozdôb vychádzajú z módnych trendov a v budúcom roku ich chcú určovať sami. „Pracujeme na vianočnom katalógu, ktorý udá smer budúcoročným Vianociam,“ dopĺňa podpredsedníčka pani Eva Macejková.

Budova výrobného družstva Okrasa v Čadci

Keď pomáhajú tí, ktorí by sami potrebovali pomoc

Priestory Okrasy sú čarovným miestom, ktoré vás prenesie niekoľko desiatok rokov späť v čase. Hospodária skromne a aj s pandémiou sa trápia ako každý. Napriek tomu sa rozhodli pomáhať a rozbehnúť dlhodobý charitatívny projekt v spolupráci s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou. „Už dlhšie sme premýšľali nad charitatívnymi aktivitami, ale nemali sme veľa príležitostí. Keď nás oslovili z Deťom s rakovinou, bolo to hneď jasné. Aj my máme malé deti a človek nikdy nevie, kedy bude potrebovať pomoc. Dali sme vyrobiť formu, vybrali motív a začali s výrobou.“ vysvetľujú spoločne.

Ozdoby v podnikovej predajni

Cesta vianočného macka

Sklo, z ktorého sa mackovia vyrábajú sa najskôr roztaví, a potom sa vo forme vyfúkne do tvaru macka.

Následne mackovia putujú do lakovne. Aby boli krásne lesklí a nepriehľadní, najskôr sa namáčajú do podkladovej striebornej farby, následne do zlatej.

Bez strieborného podkladu by boli mackovia priehľadní.

Keď farba uschne, zamestnanci a zamestnankyne Okrasy im ručne dokresľujú oči, ňufák a zlatú stužku.

 

„V Okrase pracujem už 33 rokov. Nastúpila som sem ako 29-ročná, pretože pri malých deťoch som ako vyučená pletiarka nemohla pracovať po nociach. Odvtedy som tu a už sa aj celkom teším na dôchodok. Najviac sa mi páči, keď vidím krásny hotový výrobok. Páčia sa mi všetky.“

– PANI EVA

K minuloročnému zlatému mackovi tento rok pribudol aj nový strieborný kamarát. Obaja držia zlatú stužku, ktorá je symbolom detskej rakoviny. 

Dlhodobá spolupráca

Prvý rok projektu hodnotia ako úspešný. Vianoční mackovia sa predávali niekoľkými kanálmi, a to cez ich vlastný e-shop, ale aj prostredníctvom vybraných predajní Martinus. Výťažok z každého macka sa delí medzi Okrasu Čadca a neziskovú organizáciu Deťom s rakovinou. Časť peňazí pokryje výrobné náklady a podporí prácu chránenej dielne a pokryje daň. Druhá časť je určená na pomoc detským onkologickým pacientom. Z minuloročného predaja venovali neziskovej organizácii výťažok v hodnote 1 700 eur


Kúpte si vianočného macka a nielenže podporíte prácu zdravotne znevýhodnených ľudí v regiónoch, ale neziskovej organizácii Deťom s rakovinou pomôžete vrátiť viac detí do života. Macka si môžete objednať priamo na webe Okrasy alebo nám napíšte na iva@detomsrakovinou.sk. V tomto dokumente priebežne aktializujeme zoznam prevádzok v rámci Slovenska, kde sú mackovia dostupní.